Jenerálka - Praha 6

29.05.2019

Při cestě autobusem z Prahy do Horoměřic jsem si jednoho dne uvědomila, že i tato lokalita má své energetické působění. Jde o silnici, vedoucí od Jenerálky až k Pučálce (ani Pučálka není bez zajímavostí, ale o tom až někdy příště). Uvědomila jsem si, že cestou domů mi odeznívají zdravotní obtíže i stres, nashromážděný během dne, kdy jsem pobíhala po Praze od jednoho klienta k druhému. Také mě při cestě z Jenerálky přestávaly bolesti hlavy, což je opravdu zajímavé, protože cesta se kroutí v serpentinách, což by naopak mělo k bolestem hlavy přispívat a ne je léčit.

Další zajímavou událostí bylo, když jsem si někdy v únoru uvědomila - i díky neustálému zkoušení různých linií v mapách a hledání různých informací na internetu - že kostelík - kaple sv. Jana V Trní u autobusové zastávky Jenerálka stojí na velmi zajímavém místě! Jde o skalnatou vyvýšeninu, nedaleko které pramení studánka Jenerálka. A taková místa byla často dříve uctívána nebo používána k různým účelům nebo obřadům. Cítila jsem přítomnost a energii nějaké entity, a také silnou potřebu vzít pastelky a papír, sednout si ke kapli a malovat a procítit, o co se přesněji jedná. B ohužel jsem to už kvůli škole a pracopvnímu vytížení nestihla, ale věřím, že v létě bude víc času.

(Celkově jsem při cestě z Prahy domů měla téměř pokaždé naprosto neuvěřitelný pocit sepjetí s krajinou, pocit že jedu domů, do opravdového DOMOVA, cítila jsem krásu té zemědělské krajiny, stromy kolem cest, úrodnou půdu, která dává obživu, cítila jsem její posvátnost a až archaickou sílu. A také naši historii, která se zde rodila. Ale také jsem cítila hněv - ne svůj - spíše zprostředkovaně, že tato posvátná posvátná krajina byla poskvrněna krví a násilím.)


Jenerálka

Jenerálka patří k místům s nejstarším osídlením na území Prahy. Jde o největší a nejslavnější pražskou paleolitickou lokalitu: nálezy z mladšího paleolitu (aurignacien, gravettien) v Baráčkově cihelně (též Stará Jenerálka) dokládají velké a dlouhodobě užívané sídliště "lovců mamutů". Jsou známy již od 19. století, těžbu zde sledovali a výzkumy prováděli Antonín Frič, G. C. Laube a zejména Jan Nepomuk Woldřich, později Josef Antonín Jíra. Odehrává se zde i část Štorchova románu Lovci mamutů.  (Zdroj - Wikipedie)

Od raného středověku kolem Jenerálky vedla důležitá komunikace směřující od Prahy dále na sever. Bývalý hospodářský dvůr se zahradou pochází zřejmě z konce 18. století. Díky neobarokní přestavbě získal objekt zámecký ráz. Název pochází od slova generál s ohledem na to, že v zámku ve 2. polovině 18. století údajně sídlila část rakouského generálního štábu. (Zdroj - Wikipedie)

Kostel sv. Jana Nepomuckého, zvaný V trníčku na Jenerálce v Praze-Dejvicích byl postaven v barokním slohu v roce 1713 a dnes slouží jako římskokatolická kaple. (Zdroj - Wikipedie) 






Jenerálka - odkazy a zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jenerálka

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jenerálka_(zámek)

https://cs.unionpedia.org/i/Jenerálka

Jenerálka a okolí - turistická mapa  https://mapy.cz/s/3sT4o

Vyhlídka Jenerálka - mapa https://mapy.cz/s/3sT4c 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Jana_Nepomuckého_(Dejvice)

https://www.estudanky.eu/201-studanka-jeneralka



https://www.virtualniarcheologie.cz/krasa-veci-minulych/virtualni-vystava/




© 2018 Zajímavosti od Kláry.   Všechna práva vyhrazena. Na fotografie, uveřejněné na těchto stránkách, se vztahují autorská práva. Použila jsem i fotografie z Wikipedie, jsou vždy označené . Bylo použito i několik printscreenů, vždy řádně označených.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky